Vår generalsekreterare Marie Sigvardt blickar tillbaka på ett år som inkluderade en ny skogsskola, en raptävling och ökad beredskap för översvämningar och bränder.
Av Marie Sigvardt, generalsekreterare hos Save the Orangutan
Ett nytt år har börjat. Det är ett bra tillfälle att stanna upp. Se tillbaka, andas och blicka sedan framåt.
Jag är otroligt stolt över de resultat som vi och våra partners har uppnått under 2025. Mycket av vårt arbete är långdraget, men när man ser tillbaka kan man tydligt se mycket konkreta resultat, viktiga fokusområden och en organisation som utvecklas. Jag kommer att dela med mig av några av dessa små och stora segrar med er här, samtidigt som jag lyfter lite på slöjan för vad 2026 kommer att innebära.
Vi börjar på rehabiliteringscentret Nyaru Menteng, där Iqo, Onyer och alla deras kamrater hade ett alldeles speciellt år. År 2025 flyttade de till den nya skogsskolan på Nyaru Menteng 2. Det nya rehabiliteringscentret har förbättrade anläggningar och ger orangutangerna ännu bättre förutsättningar för att lära sig de färdigheter de behöver för att överleva i det vilda. Orangutangerna kommer också att gynnas av ett större fokus på djurens välfärd, som nu är ännu mer förankrad i ny kunskap.

Tack vare rehabiliteringsprogrammet kunde vår indonesiska partner BOS Foundation och de lokala myndigheterna, med vårt stöd, släppa ut 17 orangutanger i regnskogen under 2025. Totalt har 556 orangutanger nu släppts ut. Detta är ett otroligt imponerande resultat som motiverar oss varje dag.
Läs också: Sju orangutanger återvände till friheten
Med så många orangutanger som släppts ut och betydligt färre orangutanger på rehabiliteringscentren kommer övervakningen av de återutsläppta orangutangerna naturligtvis att ta mer plats under 2026. När en orangutang släpps ut lämnar vi den inte helt. Efterföljande monitoreringsteam observerar kontinuerligt hur de återutsläppta orangutangerna mår.
Det senaste året har också gett grund för mer ny kunskap inom regnskogen. Data fortsätter att samlas in om vilken och hur mycket biologisk mångfald det finns i de områden där vi arbetar. Detta hjälper oss att visa vilken skillnad vårt arbete gör för djur och växter. Något som är mycket viktigt för oss i en tid då krisen med biologisk mångfald hotar upp till en miljon arter och vår egen försörjning.

Som ni vet åtföljs krisen med biologisk mångfald av en lika akut klimatkris. Konsekvenserna av klimatförändringar, naturkatastrofer och extremväder kan tydligt kännas på Borneo. År 2025 såg vi hur översvämningar drabbade vissa byar så hårt att båtar fick användas för att ta sig fram. Tillsammans med BOS Foundation och arbete i landsbygdsbyarna har vi lyckats förbättra beredskap och skydd mot översvämningar, så att de är bättre rustade nästa gång extremväder slår till. Brandberedskapen i samband med skogsbränder har också stärkts kraftigt i år. Dessa åtgärder är av stor betydelse för lokalbefolkningen i områdena, men även för skogen och därmed för orangutanger och andra djur.
Vår mångårige partner BOS Foundation utökade sina arbetsområden under 2025 till att omfatta delar av Sebangau nationalpark där cirka 6 000 vilda orangutanger lever. Eftersom vår andra partner Borneo Nature Foundation också är aktiv i nationalparken innebär det att vi nu kan öka den totala insatsen för att skydda skogsområdet, som är hem för den näst största populationen av vilda orangutanger. Vi är otroligt stolta över att ha så duktiga partners på Borneo som gör det möjligt att göra skillnad på fältet.
Vårt arbete handlar också om att flytta agendan här hemma och skapa större medvetenhet om vår sak. År 2025 gjorde vi det på ett helt nytt sätt. Vi fick sjätteklassare över hela Danmark att delta i musikprojektet BioRap, där de skrev och rappade sig igenom tankar, kunskaper och känslor om klimat- och biologisk mångfaldskrisen. Allt baserat på undervisningsmaterial som bland annat gav dem inblick i hur det är för barn och unga att leva nära regnskogen på Borneo och uppleva konsekvenserna av dessa kriser. Detta gav barnen en större medvetenhet, vilket uttrycktes i några imponerande raplåtar.
Det finns få saker som inger så mycket hopp inför framtiden som unga engagerade människor!

Slutligen vill jag rikta ett stort tack till våra många stöttare – både stiftelser, företag och inte minst de flera tusen privatpersoner som troget bidrar till vårt arbete. Utan er skulle vi inte kunna föra världen i en bättre riktning. Vi ser fram emot att fortsätta detta viktiga arbete under 2026.
Hälsningar,
Marie Sigvardt
Generalsekreterare, Save the Orangutan